Committee Listing

Audit Committee

  • Chair
    • David Goosney, P. Eng.
  • Members
    • Heather Appleby, P. Eng.
    • Natalie Hallett, P. Eng., FEC


Awards Committee

  • Chair
    • Dr. John Quaicoe, P. Eng. FEC
  • Members
    • Joanna Barnard, P. Eng.
    • Darryl Benson, P. Eng., FEC
    • Rex Gibbons, P. Geo., FGC
    • Dorothea Hanchar, P. Geo.
    • Bill Legge
    • Paul Murphy, P. Eng.
  • Staff Liaison
    • Janet Bradshaw, P. Eng, FEC, CEO & Registrar


Board Linkages Committee

  • Chair
    • Natalie Hallett, P. Eng., FEC
  • Members
    • Sudeshna Abbott, P. Eng.
    • Heather Appleby, P. Eng.
    • David Goosney, P. Eng.
  • Staff Representative
    • Janet Bradshaw, P. Eng, FEC, CEO & Registrar


CEO Performance Review Committee

  • Chair
    • David Goosney, P. Eng.
  • Members
    • Natalie Hallett, P. Eng., FEC


Complaints Authorization Committee

Consistent with the Act and Regulations and the PEGNL Complaint procedure the Complaints Authorization Committee reviews and mediates the complaints referred to it, and prepares a written decision regarding the justification of the complaint.

  • Chair
    • Darlene Spracklin-Reid, P. Eng., FEC
  • Vice Chair
    • David Goosney, P. Eng., 
  • Members
    • Heather Appleby, P. Eng.
    • Derek Follett, P. Eng.
    • Randy Gillespie, P. Geo., FGC
    • Natalie Hallett, P. Eng., FEC
    • Louise Pinsent-Parsons
    • Trina Troke, P. Eng.
  • Staff Liaison
    • Janet Bradshaw, P. Eng., FEC, CEO & Registrar


Disciplinary Panel

Consistent with the Act and Regulations, the purpose of the Disciplinary Panel is to investigate complaints referred to the Committee; to write decisions regarding dismissal of complaints or undertake a formal hearing; and to determine unprofessional conduct, unskilled practice, and/or appropriate disciplinary action, if any.

  • Chair
    • Darlene Whalen, P. Eng., FEC
  • Members
    • Frank Blackwood, P. Geo., FGC
    • Lorne Boone, P. Eng./P. Geo., FEC
    • Ann Bridger, P. Eng.
    • Rod Churchill, P. Geo., FGC
    • Tony Dawe, P. Eng., FEC
    • Michael Hogan, P.Eng., FEC
    • Kim Kieley, P. Eng., FEC.
    • Elizabeth McPhail, P. Eng.
    • William Newton, P. Eng., FEC, Life Member
    • Dr. John Quaicoe, P. Eng., FEC
    • Greg Snow, NLAA MRAIC
    • Rick Spurrell, P. Eng.
    • Halcum Stanley, Honorary Member
    • Victoria Warford, P. Eng, FEC
    • Gerald White
    • Jennifer Williams, P. Eng., FEC
    • Dr. Chris Woodworth-Lynas, P. Eng.
  • Staff Liaison
    • Janet Bradshaw, P. Eng., FEC, CEO and Registrar


Diversity and Inclusion Committee

  • Members
    • Matt Appleby, P. Eng.
    • Jill Henderson, P. Eng.
    • Dr. John Quaicoe, P. Eng., FEC
    • Renne Smith, P. Eng., FEC
    • Onochie, Umeogu, P. Eng.
    • Babatunde Yusuf, P. Eng.
  • Staff Liaison
    • Justin Haley, Communications Advisor


Endowment Fund

  • Chair
    • Don Finch, P. Eng., FEC
  • Members
    • Frank Davis, P. Eng., FEC, Life Member
    • Peter Dimmell, P. Geo., FGC
    • Eric Jerrett, P. Eng., FEC
    • Steve McLean, P. Eng., FEC, Life Member
  • Staff Representative
    • Janet Bradshaw, P. Eng, FEC, CEO & Registrar

Environment Committee

  • Chair
    • Kevin Power, P. Eng., FEC
  • Members
    • Michael Abbott, P. Eng.
    • Rob Langridge, P. Geo.
    • Titia Praamsma, P. Geo.
    • Dr. Jonas Roberts, P. Eng.
    • Andrew Smith, P. Eng.
    • Chris Soper, P. Eng., FEC
    • Brian Taite, P. Eng.
  • Staff Representative
    • Janet Bradshaw, P. Eng., FEC, CEO and Registrar


Envisioning Committee

  • Chair
    • Randy Gillespie, P. Geo. FGC
  • Members
    • Carolyn Anstey-Moore, P. Geo.
    • Heather Appleby, P. Eng.
    • Derek Follett, P. Eng.
    • Rayna Luther, P. Eng.


Guideline Committee

  • Chair
    • Scott Batt, P. Eng.
  • Members
    • Ben Collingwood, E.I.T.
    • Grant Horwood, P. Eng.
    • Eileen O' Brien, P. Eng.
    • Dr. Scott Schillereff, P. Geo.
    • Cameron Shaw
    • Mike Wawrzkow, P. Eng., P. Geo.
  • Staff Represtentative
    • Bill Hunt, P. Eng., FEC, Professional Standards Director


National Engineering and Geoscience Month Committee

  • Chair
    • Michael Gehue, P. Eng.
  • Eastern Region Members
      • Sheldon Baikie, E.I.T.
      • Nic Capps, P. Geo.
      • Mike Furey, E.I.T.
      • Stewart Hughes, P. Eng.
      • Amanda Rietze, P. Geo.
      • Ashley Allan Skinner, P. Eng.
      • Amy Stewart, P. Eng.
  • Labrador Region Members
    • Kent Randall, P. Eng., FEC
    • Murray Smith, P. Eng.
    • Michael Greene, P. Eng.
    • Jean Van Wijk, P. Eng.
    • George Lim, P.Eng.
    • Douglas Yetman, P. Eng.
    • Aaron Somers, P. Eng.
    • Colin Oldford, P. Eng.
    • Marsha Cooper, P. Eng.
    • Patrick Moran, P. Geo.
    • Martina Taylor
    • Craig Taite, P. Eng.
    • Catherine Younge
  • Western Region Members
    • Lionel Keeping, P. Eng.
    • Warren Neville, P. Eng.
    • Ian Osmond, P. Eng., FEC
  • Central Region Members
    • Rob Kearley, P. Eng., FEC
  • Bonavista Burin Members
    • Jason Strickland, P. Eng.
    • Chad Fisher, P. Eng.
    • Stephen Locke, P. Eng.
  • Staff Representative
    • Justin Haley, Communications Advisor

Nomination Committee

  • Chair
    • Darlene Spracklin-Reid, P. Eng., FEC
  • Members
    • Rayna Luther, P. Eng.
    • Trina Troke, P. Eng.


Professional Development Committee

  • Chair
    • Darryl Benson, P. Eng., FEC
  • Members
    • Susann Hickey, P. Eng. FEC
    • Alan Kirby, P. Eng.
    • Jennifer Murray, P. Eng.
    • John Townsley, P. Geo.
    • Suraj Wadhawan, P. Eng.
  • Staff Represtentative
    • Bill Hunt, P. Eng., FEC, Professional Standards Director
    • Andrew Peach, Operations Coordinator


Registration Committee

The purpose of the Registration Committee is to: approve registration of eligible applicants in compliance with the Act and Regulations; to determine additional requirements for registration; and, to provide alternatives and implications for Council consideration regarding registration issues.

  • Chair
    • Dr. Stephen Piercey, P. Geo.
  • Vice Chairs
    • Terry Gardiner, P. Eng.
    • Dr. Leonard Lye, P. Eng., FEC
  • Members
    • Nick Gillis, P. Eng
    • Dr. Ray Gosine, P. Eng., FEC
    • Dr. Kelly Hawboldt, P. Eng.
    • Kim Kieley, P. Eng., FEC
    • Darin LeBlanc, P. Eng., FEC
    • Andrea Mills, P. Geo.
    • Shafiul Mintu, P. Eng.
    • Gary Murray, P. Eng.
    • Elizabeth Percy, P. Eng.
    • Dr. Kim Welford, P. Geo.
  • CEO & Registrar (Non-Voting)
    • Janet Bradshaw, P. Eng, FEC
  • Deputy Registrar (Non-Voting)
    • Mark Fewer, B. Comm., FEC (Hon)
  • Registration Coordinator (Non-Voting)
    • Lesley Oakley-Foster


Registration Committee Experience Review Committee

  • Chair
    • Terry Gardiner, P. Eng.
  • Members
    • Dr. Leonard Lye, P. Eng., FEC
    • Dr. Kim Welford, P. Geo.

Limited License Assessment Committee

  • Chair
    • Gary Murray, P. Eng.
  • Vice Chair
    • Darin LeBlanc, P. Eng., FEC
  • Members
    • Chris Soper, P. Eng., FEC
    • Dr. Eric Gill, P. Eng.
    • Bob Forbes, P. Eng.
    • Bill Maybee, P. Eng.
    • Derek Brown, P. Eng.
    • Susan Caines, P. Eng.
    • Deric Cameron, P. Geo.
  • CEO & Registrar (Non-Voting)
    • Janet Bradshaw, P. Eng., FEC
  • Deputy Registrar (Non-Voting)
    • Mark Fewer, B. Comm., FEC (Hon)
  • Registration Coordinator (Non-Voting)
    • Lesley Oakley-Foster