Committee Listing

Awards Committee

  • Chair
    • Dr. John Quaicoe, P. Eng. FEC
  • Members
    • Joanna Barnard, P. Eng.
    • Darryl Benson, P. Eng., FEC
    • Ken Dominie, P. Eng., FEC
    • Rex Gibbons, P. Geo., FGC
    • Dorothea Hanchar, P. Geo.
    • Bill Legge 
    • Paul Murphy, P. Eng.
  • Staff Liaison
    • Geoff Emberley, P. Eng, MBA, FEC, CEO & Registrar


Board Linkages Committee

  • Chair
    • Darlene Sprackin-Reid, P. Eng.
  • Members
    • Dr. John Hanchar, P. Geo., FGC
    • Gerard Dunphy, P. Eng., FEC
    • Bill Hunt, P. Eng., FEC
    • Neil Cleary, P. Eng.
    • Natalie Hallett, P. Eng.
    • Rayna Luther, P. Eng.
    • James G. Parmiter, B. Comm., MBA
    • Heather Appleby, P. Eng.
    • Lauren Hayes, B. Sc.
  • Staff Representative
    • Geoff Emberley, P. Eng, MBA, FEC, CEO & Registrar


Complaints Authorization Committee

Consistent with the Act and Regulations and the PEGNL Complaint procedure the Complaints Authorization Committee reviews and mediates the complaints referred to it, and prepares a written decision regarding the justification of the complaint.

  • Chair
    • Gerard Dunphy, P. Eng., FEC
  • Vice Chair
    • Darlene Spracklin-Reid, P. Eng., FEC
  • Members
    • Randy Gillespie, P. Geo., FGC
    • David Goosney, P. Eng.
    • Lauren Hayes, B. Sc.
    • James G. Parmiter, B.Comm., MBA
    • David Pine, FCA
    • Natalie Hallett, P. Eng., FEC
    • Bill O'Keefe, P. Eng.
    • Trina Troke, P. Eng.
  • Staff Liaison
    • Janet Bradshaw, P. Eng., FEC, Professional Standards Director
    • Geoff Emberley, P. Eng, MBA, FEC, CEO & Registrar
    • Kevina Willmott, Compliance Officer

Compliance Advisory Committee

  • Chair
    • Dr. Dennis Peters, P. Eng., FEC
  • Members
    • Gerry Antle, P. Eng.
    • Rod Churchill, P. Geo., FGC


Disciplinary Panel

Consistent with the Act and Regulations, the purpose of the Disciplinary Panel is to investigate complaints referred to the Committee; to write decisions regarding dismissal of complaints or undertake a formal hearing; and to determine unprofessional conduct, unskilled practice, and/or appropriate disciplinary action, if any.

  • Chair
    • Darlene Whalen, P. Eng., FEC
  • Members
    • Frank Blackwood, P. Geo., FGC
    • Lorne Boone, P. Eng./P. Geo., FEC
    • Ann Bridger, P. Eng.
    • Rod Churchill, P. Geo., FGC
    • Tony Dawe, P. Eng., FEC
    • Michael Hogan, P.Eng., FEC
    • Kim Kieley, P. Eng., FEC.
    • Elizabeth McPhail, P. Eng.
    • William Newton, P. Eng., FEC, Life Member
    • Dr. John Quaicoe, P. Eng., FEC
    • Greg Snow, NLAA MRAIC
    • Rick Spurrell, P. Eng.
    • Halcum Stanley, Honorary Member
    • Victoria Warford, P. Eng, FEC
    • Gerald White
    • Jennifer Williams, P. Eng., FEC
    • Dr. Chris Woodworth-Lynas, P. Eng.
  • Staff Liaison
    • Janet Bradshaw, P. Eng., FEC, Professional Standards Director


Diversity and Inclusion Committee

  • Chair
    • Natalie Hallett, P. Eng., FEC
  • Members
    • Matt Appleby, P. Eng.
    • Lyndsay Haynes, P. Eng.
    • Jill Henderson, P. Eng.
    • Dr. John Quaicoe, P. Eng., FEC
    • Renne Smith, P. Eng., FEC
    • Babatunde Yusuf, P. Eng.
  • Staff Liaison
    • Justin Haley, Communications Advisor


Endowment Fund

  • Chair
    • Don Finch, P. Eng., FEC
  • Members
    • Frank Davis, P. Eng., FEC, Life Member
    • Peter Dimmell, P. Geo., FGC
    • Eric Jerrett, P. Eng., FEC
    • Steve McLean, P. Eng., FEC, Life Member
  • Staff Representative
    • Geoff Emberley, P. Eng, MBA, FEC, CEO & Registrar

Environment Committee

  • Chair
    • Kevin Power, P. Eng., FEC
  • Members
    • Michael Abbott, P. Eng.
    • Annette George, P. Eng.
    • Dorothea Hanchar, P. Geo.
    • Rob Langridge, P. Geo.
    • Titia Praamsma, P. Geo.
    • Dr. Jonas Roberts, P. Eng.
    • Andrew Smith, P. Eng.
    • Chris Soper, P. Eng., FEC
    • Brian Taite, P. Eng.
  • Staff Representative
    • Janet Bradshaw, P. Eng., FEC, Professional Standards Director


Envisioning Committee

  • Chair
    • Randy Gillespie, P. Geo. FGC
  • Members
    • Heather Appleby, P. Eng.
    • Bill O' Keefe, P. Eng.


Guideline Committee

  • Chair
    • Bill Hunt, P. Eng., FEC
  • Members
    • Scott Batt, P. Eng.
    • Derek Follett, P. Eng.
    • Grant Horwood, P. Eng.
    • Dick Myers, P. Eng.
    • Eileen O' Brien, P. Eng.
  • Staff Represtentative
    • Janet Bradshaw, P. Eng., FEC, Professional Standards Director


National Engineering and Geoscience Month Committee

  • Chair
    • Michael Gehue, E.I.T.
  • Vice Chair
  • Eastern Region Members
      • Sheldon Baikie, E.I.T.
      • Mike Furey, E.I.T.
      • Stewart Hughes, P. Eng.
      • Amanda Rietze, G.I.T.
      • Ashley Allan Skinner, P. Eng.
  • Labrador Region Members
    • Sudeshna Abbott, P. Eng.
    • Kent Randall, P. Eng., FEC
    • Murray Smith, P. Eng.
    • Michael Greene, P. Eng.
    • Jean Van Wijk, P. Eng.
    • George Lim, P.Eng.
    • Douglas Yetman, P. Eng.
    • Aaron Somers, P. Eng.
    • Colin Oldford, P. Eng.
    • Marsha Cooper, P. Eng.
    • Patrick Moran, P. Geo.
    • Martina Taylor
    • Craig Taite, P. Eng.
    • Catherine Younge
  • Western Region Members
    • Lionel Keeping, P. Eng.
    • Warren Neville, P. Eng.
    • Ian Osmond, P. Eng., FEC
  • Central Region Members
    • Rob Kearley, P. Eng., FEC
  • Bonavista Burin Members
    • Jason Strickland, P. Eng.
    • Chad Fisher, P. Eng.
    • Stephen Locke, P. Eng.
  • Staff Representative
    • Justin Haley, Communications Advisor

Nomination Committee

  • Chair
    • Neil Cleary, P. Eng., FEC
  • Members
    • Gerard Dunphy, P. Eng., FEC


Professional Development Committee

  • Chair
    • Darryl Benson, P. Eng., FEC
  • Members
    • Susann Hickey, P. Eng. FEC
    • Alan Kirby, P. Eng.
    • Jennifer Murray, P. Eng.
    • John Townsley, P. Geo.
    • Suraj Wadhawan, P. Eng.
  • Staff Represtentative
    • Mark Fewer, B. Comm., FEC (Hon), Chief Operating Officer and Deputy Registrar
    • Janet Bradshaw, P. Eng., FEC, Professional Standards Director
    • Andrew Peach, Operations Coordinator


Registration Committee

The purpose of the Registration Committee is to: approve registration of eligible applicants in compliance with the Act and Regulations; to determine additional requirements for registration; and, to provide alternatives and implications for Council consideration regarding registration issues.

  • Chair
    • Dr. Stephen Piercey, P. Geo.
  • Vice Chairs
    • Terry Gardiner, P. Eng.
    • Dr. Leonard Lye, P. Eng., FEC
  • Members
    • Nick Gillis, P. Eng
    • Dr. Ray Gosine, P. Eng., FEC
    • Dr. Kelly Hawboldt, P. Eng.
    • Kim Kieley, P. Eng., FEC
    • Darin LeBlanc, P. Eng., FEC
    • Andrea Mills, P. Geo.
    • Shafiul Mintu, P. Eng.
    • Gary Murray, P. Eng.
    • Elizabeth Percy, P. Eng.
    • Dr. Kim Welford, P. Geo.
    • Dr. Derek Wilton, P. Geo., FGC
  • CEO & Registrar (Non-Voting)
    • Geoff Emberley, P. Eng, MBA, FEC
  • Deputy Registrar (Non-Voting)
    • Mark Fewer, B. Comm., FEC (Hon)
  • Registration Coordinator (Non-Voting)
    • Lesley Oakley-Foster

Registration Committee Experience Review Committee

  • Chair
    • Terry Gardiner, P. Eng.
  • Members
    • Dr. Leonard Lye, P. Eng., FEC
    • Dr. Kim Welford, P. Geo.

Limited License Assessment Committee

  • Chair
    • Gary Murray, P. Eng.
  • Vice Chair
    • Darin LeBlanc, P. Eng., FEC
  • Members
    • Chris Soper, P. Eng., FEC
    • Dr. Eric Gill, P. Eng.
    • Bob Forbes, P. Eng.
    • Bill Maybee, P. Eng.
    • Derek Brown, P. Eng.
    • Susan Caines, P. Eng.
  • CEO & Registrar (Non-Voting)
    • Geoff Emberley, P. Eng, MBA, FEC
  • Deputy Registrar (Non-Voting)
    • Mark Fewer, B. Comm., FEC (Hon)
  • Registration Coordinator (Non-Voting)
    • Lesley Oakley-Foster